В тази позиция, той пречи
– за затварянето на устните в спокойно състояние и
– за израстването на зъбите, с които се допира.
Обикновено е засегнато изговарянето на много звукове, което намалява яснотата и разбираемостта на говора.
Други термини са натиск на езика и инфантилно гълтане.
Причините са същите, които предизвикват постоянно отворена уста. Към тях се прибавя и късата подезична връзка. Когато бебето се роди със скъсена връзка под езика, тя може да ограничи силно движенията му още при хранене и да направи невъзможно сукането. Ако не се оперира навреме, езикът на детето остава много силно напред в устата, между зъбите.
Постоянният натиск на езика върху зъбите и челюстите води до зъбно-челюстни деформации и говорни нарушения.
Дишането през устата вместо през носа, болки и проблеми в долно-челюстната става, в израстването на зъбите и на лицевия череп са други последици от неправилната моторика на езика.
Причините за всеки конкретен случай се установяват в индивидуална диагностика. Медицинското изследване е задължително и не може да се пропусне.
То се извършва при стоматолог, ортодонт, лицев хирург или ото-ларинголог (уши-нос-гърло), в зависимост от причината при всеки отделен случай.
Когато бъде отстранена медицинската причина, но детето продължава да стои с постоянно отворена уста, се налага орофациална миофункционална терапия. Тя е програма за промяна на движенията на лицево-челюстната система.
След цялостна логопедична диагностика, се създава индивидуална терапевтична програма за всеки пациент.
Главната целта на терапията при натиск на езика, е той да бъде изтеглен назад в устата, в покой и при движение. Терапевтичната програма обхваща всички видове нарушена моторика на езика и на другите лицево-челюстни структури.
При натиск на езика почти винаги има и зъбно-челюстни деформации, които се отстраняват чрез ортодонтско лечение. То се провежда едновременно с миофункционалната терапия, в екип с ортодонта.
Научно-методическият ръководител на логопедичния център Антоанета Георгиева, провежда миофункционална терапия в екип с ортодонти от Стоматологичния факултет на Медицинския университет в София повече от 15 години. Тази съвместна работа продължава в кабинетите на Логопедичен център “Антоанета Георгиева” и с ортодонти от Пловдив.
Няма възрастови ограничения за провеждането на миофункционалната терапия.
При децата най-добрата възраст за започването й е 5-години, заради общото съзряване на поведението на детето. Въпреки, че се приемат за пораснали, с децата се работи в игрова форма за постигането на максимално добри резултати.